• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  412420,163
  % -0,85
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 05.05.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 05.05.2020• Enflasyon Nisan’da aylık % 0.85, yıllık % 10.94 oldu,Dolar/TL 7 bandının üzerinde tutunmaya devam ediyor.

• DSÖ: Kovid-19 uzun süre bizimle olacak derken petrol sert yükseldi, altında ise 1700 etrafında yatay hareketler izlendi.

• Avrupa borsaları ABD-Çin gerginliğinin etkisiyle dünü sert düşüşle tamamlarken, Eur/Usd tekrar 1,09 seviyelerine geri çekildi.

• ABD’de fabrika siparişleri Mart’ta virüs etkisiyle tahminlerin üzerinde yüzde 10.3 düştü.

• Japonya’da olağanüstü hal 31 Mayıs’a kadar uzatıldı, Yen, dolara karşı direnirken parite 106,60 seviyemiz etrafında seyirine devam ediyor
EURUSD

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, video konferans yoluyla düzenlenen “Kovid-19 ile Küresel Mücadele Uluslararası Taahhüt Etkinliği”nde konuştu.Kovid-19 aşısı ve tedavisinin bulunmasının hızlandırılması için küresel boyutta bir iş birliğiyle bu etkinliği düzenlediklerini belirten von der Leyen, bulunacak aşı ve tedaviyi dünyanın her köşesine ulaştırmak istediklerini belirtti. Von der Leyen, başlangıçta etkinliğin hedefinin 7,5 milyar euroluk bir fon olduğunu, ileride daha fazlasına ihtiyaç duyulacağını ifade etti. Küresel sağlık örgütleri ile tüm ilgili ortaklar arasında bir küresel iş birliği başlatmak istediklerini vurgulayan von der Leyen, toplantıda taahhütte bulunacak devletlere ve diğer katılımcılara teşekkür etti. Von der Leyen, AB’nin Kovid-19 ile mücadele kapsamında 1 milyar euroluk taahhütte bulunduğunu söyledi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel de virüsün ancak aşı ve uygun tedaviyle “tarih olabileceğini” söyledi.

Bu çerçevede; Geçen hafta FED faiz kararı, AMB faiz kararı ve ABD işsizlik rakamları ile yükselen parite yeni haftaya toparlanan ABD doları ile düşüşle başladı. 1,0976 hedefimizi gerçekleştirip geri çekilen paritede 1,0851 desteği altında 1,0723 desteğinin çalışması beklenebilir. Ancak hala kısa vadeli yükseliş trendi içinde olduğundan trend için tutunup 1,0976 seviyesini tekrar kırarsa bu sefer 1,1096 hedefimizde olacaktır.GBP/USD

ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Amerikan ekonomisinde “tarihi” bir daralmanın beklendiğini ve daha fazla teşvike ihtiyaç olduğunu ifade etti. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 30’a varan oranda azalabileceğini belirten Kaplan, yılın üçüncü ve dördüncü çeyreklerinde büyümenin görüleceğini kaydetti.Kaplan, “Bu yıl muhtemelen yüzde 4,5 ila yüzde 5 arasında bir küçülme yaşayacağız. Bu tarihi bir daralma.” değerlendirmesinde bulundu. Salgının iş gücü piyasasına etkisini de değerlendiren Kaplan, ülkedeki işsizlik oranının gelecek aylarda yüzde 20’lere kadar çıkabileceğine ve işsizlik oranının yıl sonunda yüzde 8 ila yüzde 10 arasında gerçekleşebileceğine dikkati çekti. Kısa vadede dezenflasyon beklediklerine de değinen Kaplan, “Yılın geri kalanında daha hızlı büyüyebilmemiz için teşvike ihtiyacımız olacak, böylece işsizlik oranını düşürebiliriz.” diye konuştu. Kaplan, “Faiz oranları uzun bir süre daha düşük kalacak ve Fed’in bu dönemi aşmak için daha fazla şey yapması gerekecek.” dedi.

Bu çerçevede; Orta vadeli düşüş trend kanalını kıran paritede 1,2546 altında seyir devam ediyor. Gün içinde tekrar yukarı ataklar izler ve bu seviye üzerinde tutunma gerçekleşirse 1,2802 hedeflenebilecek paritede tersi senaryoda ise 1,1998 ile tekrar düşüş trenine dönüş izlenebilir.
GOLD+

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) panzehrinin “ulusal birlik” ve “küresel dayanışma” olduğunu belirterek “Bu virüs, uzun süre bizimle olacak.” uyarısında bulundu. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde düzenlenen “Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği”ne 40 ülkeden liderin katıldığını belirten Ghebreyesus, Kovid-19 aşısı, teşhisi ve tedavilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için toplam 7,4 milyar euro taahhüt edildiğini anımsattı.Ghebreyesus, etkinliğin küresel dayanışmanın güçlü ve ilham verici bir göstergesi olduğuna işaret ederek “(Kovid-19’dan) herkes eşit şekilde korunmalı. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz.” dedi. Dünya genelinde bazı ülkelerde yeni vakaların ve ölümlerin sayısı azalırken, diğerlerinde arttığına vurgu yapan Ghebreyesus, “Bu yüzden bağış etkinliği çok önemliydi. Bu virüs, uzun süre bizimle olacak. Onu yenecek araçları geliştirmek ve paylaşmak için bir araya gelmeliyiz.” ifadesini kullandı.Ghebreyesus, “Bu virüsün panzehri ulusal birlik ve küresel dayanışmadır. Bu virüse karşı panzehir, insan ruhudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu çerçevede; Çift tepe formasyon ile 1687 desteğimize kadar gerileyen altında bu tekrar 1700 dolar direncimiz zorlanıyor. Gün içinde 1700 direnci kırılır ise 1731 test edilecektir. Tersi senaryoda ise 1687 desteği altında 1668 hedeflenecektir.USDTRY

Enflasyon Nisan’da aylık % 0.85, yıllık % 10.94 oldu, petrol fiyatlarındaki düşüş ve talepteki azalmaya rağmen gıda fiyatlarındaki artış enflasyonun tahminleri aşmasında etkili oldu Beklentilere göre enflasyonun yüzde 0.6, yıllık bazda yüzde 10.7 olması bekleniyordu. Çekirdek enflasyon yıllık yüzde 10.49’dan yüzde 9.93’e geriledi. Gıda fiyatlarında artış bu dönemde aylık yüzde 1.95’ten 2.53’e yükseldi. Yıllık artış da yüzde 10.05’ten yüzde 11.28’e çıktı. Salgın konusunda ise iyi haberler gelmeye başladı, 24 saatte 1,670 kişiye Covid-19 tanısı konurken iyileşme sayıları tanı sayısını geçti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki dönemde yerel paralarla ve dengeli bir dış ticaretin ön plana çıkacağını belirterek, “Açık verdiğimiz ülkelerle yerel paralarla ticaret ve ithalat düzenlemeleri konusunda önümüzdeki 1-2 ay içinde kararlı adımlar atacağız” dese de kur 7 nin üzerinde tutunmaya devam etti.

Bu çerçevede; 6,9581 hedefimizi gerçekleştiren paritede 7,000 seviyesi üzerinde tutunma izledikçe 7,0637 ye kadar bir hareket izlenebilecektir. Paritede belli dönemlerde düşüş izlensede ana trend hala yükseliş. Tersi senaryoda ise geri çekilmelerde 6,9581 test edilebilecek olup 7,0000 seviyesi altında tutunma izlemeden satış önermiyoruz.


BRENT

ABD’li rafineri Valero Energy Corp.’un CEO’su Joe Gorder‘ a göre haftalarca süren karantinanın ardından trafik yeniden başlıyor. Gorder, “İnsanlar daha fazla dışarı çıkmaya başlıyor. Bence muhtemelen insanların evden çıkmak ve hareketlenmek için bastırılmış bir talebi var.” dedi.San Antonio sokaklarından Barcelona ve Pekin’e kadar trafik verileri, benzin istasyonlarındaki satışlar ve boru hatlarından geçen petrol talepteki düşüşün yerini ılımlı ve oldukça belirsiz bir toparlanmaya bıraktığını işaret ediyor. Toparlanma sadece petrol endüstrisi için önemli değil, aynı zamanda negatif ekonomik veriler serisi sonrasında bir umut ışığını anlamına geliyor. Dünyanın petrol alım satım işlemi yapan önde gelen kurumlarından Mercuria Energy Group Ltd. kurucu ortağı Marco Dunand, “Taban gördüğümüzü düşünüyorum. Ancak toparlanma aşırı yavaş. Petrol traderları talebin kabaca günlük 100 bin varil ile pandemi öncesi seviyelere dönmesinin bir yıldan uzun, belki çok daha fazla süreceğini düşünüyor. Giderek büyüyen bir azınlık ise oraya hiçbir zaman ulaşamacağını konuşuyor.” dedi.

Bu çerçevede; 19 dolara kadar gerileyen petrolde bu seviyeden gelen alım dalgası petrolü de 27,39 seviyemiz üzerine taşıdı. Gün içinde 29,35 ve 32,87 hedeflenebilir. Tersi senaryoda ise tekrar satıcılı seyre dönüş izlersek 23,98 altında 18,90 hedeflenebilir.


DAX30;

Koronavirüs pandemisinden en çok hasar alan ülkelerden ikisi olan Almanya ve Fransa Avrupa genelinde başlayan karantina kurallarını esnetme hamleleri kapsamında Kovid-19 salgınında ikinci dalga yaşanması endişelerine rağmen karantina kurallarını gevşetiyor. Koronavirüs pandemisinin merkezi halime gelen İtalya karantina kurallarını esneten Hollanda, Almanya ve Avusturya’ya katılarak yakın zamanda haftalar sonra ilk kez insanların evlerinden çıkmalarına izin verecek. Avrupalı liderler fabrikaların kapatılmasına, seyahatlerin kısıtlanmasına ve milyonlarca insanın evlerine kapanmasına neden olan karantina tedbirlerinin ardından ekonomik aktiviteleri yeniden başlatmak konusuna oldukça ılımlı yaklaşım gösteriyor. Bu olumlu haber akışlarıda piyasadaki risk iştahını artırırken endekslerde yükseliş yaşanırken ABD-Çin arasındaki virüs krizi şimdilik yükselişleri sınırlıyor.

Bu çerçevede; Bu yıl 8195 seviyelerini gördükten sonra gelen alım alım dalgası ile tekrar yükseliş trendi oluşturan endekste 10954 hedefimiz gerçekleşmiş ancak haftalık kapanış altında geçrekleşmişti. Gün içinde bu seviye geçilir ise 11447 test edilebilecek DAX için tersi senaryoda ise 10000 desteğinin çalışmasını bekliyoruz.