• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  412808,238
  % -0,74
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 07.05.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 07.05.2020

06.05.2020 MarjFX Bülten

• Trump: Çin, yeni tip koronavirüsü kasten ortaya çıkarmadı, Can kaybı olabilir ama ekonomi yeniden açılmalı.

• ABD’de ISM hizmet endeksi 2009’dan beri en düşük seviyeye inerken, endeksler salgın önlemlerinin gevşetilmesiyle yükselişe geçti.

• Avrupa Merkez Bankası: Enflasyon hedefinde her şeyi yapmaya kararlıyız.

• Brent petrolü son 1 aydan bu yana ilk kez 30 dolar üzerine çıktı. Altın ise 1700 dolar üzerinde tutunmaya çalışıyor.EURUSD

Avrupa ekonomisi koronavirüs pandemisine yönelik alınan önlemlerle birinci çeyrekte rekor daralma kaydederek savaş sonrası dönemden bu yana Avrupa’nın en derin durgunluğuna işaret etti. Ekonomi, 1949’dan bu yana en sert daralmasını yaşayarak yüzde 5.8 geriledi. Bu daralma hükümetin karar verdiği iki haftalık kısıtlamaların ve iş durdurmaların tüm çeyreklik büyümeyi yok etmek için yeterli olduğunu gösterdi. Euro bölgesi için yayınlanacak verilerin de yüksek olasılıkla yedi yıllık genişlemenin duduğunu gösterecek ve geçen ay karantina kurallarının sıkı bir şekilde devam ettirilmesi ile en kötünün henüz gerçekleşemiş olduğuna işaret edecek. Virüs salgını tüm dünyadaki ekonomileri yıl başında tahmin dahi edilemeyecek şekilde çökertti. Çin ekonomisi ilk çeyrekte on yıllardır ilk kez daraldı. ABD ise rekor büyümesinde sonu gördü. Uluslararası Para Fonu (IMF) bu sene küresel ekonominin yüzde 3, Euro Bölgesi’nin ise yüzde 7.5 daralacağını öngördü.

Bu çerçevede; Geçen hafta FED faiz kararı, AMB faiz kararı ve ABD işsizlik rakamları ile yükselen parite yeni haftaya toparlanan ABD doları ile düşüşle başladı. 1,0976 hedefimizi gerçekleştirip geri çekilen paritede 1,0851 desteği altında 1,0723 desteğinin çalışması beklenebilir. Tersi senaryoda ise 1,0976 seviyesini tekrar kırarsa bu sefer 1,1096 hedefimizde olacaktır.


GBP/USD

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid19) önlemlerinin gevşetilmesi döneminde can kayıplarının olabileceğini ancak ekonomiyi bir şekilde açmaları gerektiğini söyledi.Ülkede bazı eyaletlerin Kovid-19 önlemlerini gevşetmeye başladığına işaret eden Trump, “Ülke ekonomisi yeniden faaliyete geçirilirken ölümler olabilir çünkü artık insanları evlerine kapatmayacaksınız. Ancak aynı zamanda sosyal mesafeyi koruyacak, ellerimizi yıkayacağız.” dedi.Trump, Kovid-19 önlemleri nedeniyle işlerini kaybeden kişilerin psikolojik sorunlar yaşamaya başladığına dikkati çekerek, “Ülkede onlara bir bakın. İnsanlar aşırı dozdan ya da intihardan ölüyor. İnsanları işlerine geri döndürmeliyiz, biz de önlemleri gevşeterek bunu yapıyoruz.” diye konuştu.Virüs önlemlerinin uzun süreli uygulanamayacağını savunan Trump, “Önümüzdeki 3 yıl boyunca evimizde oturamayız. Ülke ekonomisini yeniden faaliyete geçirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu. Açıklamalar sonrası ABD endeksleri yükselirken dolarda değer kazanmaya başladı.

Bu çerçevede; Orta vadeli yükseliş trendini dün kıran paritede 1,2546 altında seyir devam ediyor. Gün içinde tekrar yukarı ataklar izler ve bu seviye üzerinde tutunma gerçekleşirse 1,2802 hedeflenebilecek paritede tersi senaryoda ise 1,1998 ile tekrar düşüş trenine dönüş izlenebilir.


GOLD+

UBS Yatırım Bankacılığına göre Mart ayında altın fiyatları daha da yükselebilir. Kurum için kısa vadede kurumun ons altın için hedef fiyatı 1.790 dolar. Altının onsu bugün 1.700 dolar seviyesinde seyrediyor. Nisan ayında koronavirüs salgınının tetiklediği ekonomik düşüş ortamında güvenli liman alımlarıyla altının ons fiyatı 1.747 dolar olarak son 8 yılın en yükseğine çıkmıştı. Altın fiyatı bu sene başından bu yana yaklaşık yüzde 12 oranında yükseldi.Dünya Altın Konseyi geçen haftaki ilk çeyreğe ilişkin bir raporunda altın talebindeki artışta en büyük etkenin koronavirüs salgını olduğunu belirtmişti. Raporda pandeminin boyutunun ve ekonomiye etkilerinin artmasıyla güvenli limanlara kaçış olduğu belirtilerek “finans piyasalarında artan volatilite ve küresel belirsizliklerle altın ETF’lerine 4 yılın en yüksek çeyreklik girişi oldu.” ifadeleri kullanıldı. Kurum raporunda kurumsal yatırımcının altın talebinin arttığına dikkat çekilerek “belirsizliklerin yüksek olduğu, büyümede zayıflama beklenen bu gibi dönemlerde reel faizler de negatifken altın daha cazip bir yatırım aracı oluyor” denildi.

Bu çerçevede; Çift tepe formasyon ile 1687 desteğimize kadar gerileyen altında bu tekrar 1700 dolar seviyemiz üzerine çıktı. Gün içinde bu seviye üzerinde kaldıkça 1731 test edilecektir. Tersi senaryoda ise 1687 desteği altında 1668 hedeflenecektir..USDTRY

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) nisan ayında 33,4’e gerileyerek imalat sektöründe belirgin bir yavaşlamaya işaret etti. Covid-19 salgını ve salgının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin sonucu olarak şiddetlenen imalat sektöründeki yavaşlama, küresel finansal krizden beri en yüksek oranda gerçekleşti. İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI nisan ayı verileri de Covid-19 salgınının Türk imalat sektörünün tamamını güçlü şekilde etkilediğini gösterdi. Takip edilen sektörlerin tamamında faaliyet koşulları Haziran 2019’dan bu yana ilk kez yavaşladı. Tüm sektörlerdeki yavaşlama, sektörel PMI serisinin başladığı Ocak 2016’dan beri en yüksek oranlarda gerçekleşti. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, martta 48,1 olarak ölçülen PMI nisanda 33,4’e gerileyerek imalat sektöründe belirgin bir yavaşlamaya işaret etti.


Bu çerçevede; 7,0637 hedefimizi gerçekleştiren paritede bu seviye üzerinde tutunma izledikçe 7,1500 e kadar bir hareket izlenebilecektir. Paritede belli dönemlerde düşüş izlensede ana trend hala yükseliş. Tersi senaryoda ise geri çekilmelerde 6,9581 test edilebilecek olup 7,0000 seviyesi altında tutunma izlemeden satış önermiyoruz.


BRENT

Petrol fiyatları, üretim kısıntılarının etkilerini göstermeye başlaması ile birlikte, arz bolluğunda en kötünün geride kalmış olabileceğine ilişkin işaretlerin etkisiyle dokuz ayı aşkın sürenin en uzun günlük yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Vadeli petrol kontratları New York’ta, Genscape’in Batı Teksas petrolünün (WTI) dağıtım ve depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da stokların 1.8 milyon varil arttığını kaydetmesinin ardından yükselişini beşinci güne taşıyarak varil başına 32 dolar seviyesine yaklaştı. Stoklar böylelikle, bugünkü resmi verilerle de teyit edilirse, Mart ortasından bu yana en düşük haftalık artışı gerçekleştirmiş olacak. Öte yandan, Haziran vadeli kontratın Temmuz vadeli kontrata iskontosu son bir ayın en düşük seviyesine indi. Bu durum aşırı arz durumunun gevşemekte olduğunu işaret ediyor. ABD ham petrol göstergesi, OPEC + koalisyonunun 1 Mayıs’tan başlamak üzere üretimi kısma konusunda anlaşmaya varması ile birlikte, iki hafta önce gördüğü varil başına 10 dolar seviyesindeki fiyatını ikiye katladı. ABD’de, Exxon Mobil Corp., Chevron Corp. ve ConocoPhillips, Haziran ayının sonuna dek üretimi toplam günlük 660,000 varil azaltmayı planlıyor.

Bu çerçevede; Dünkü hedefimiz 29,35 doları gerçekleştiren petrolde gün içinde bu seviye üzerinde ve trend içinde kaldıkça 32,87 dolar hedefleyeceğiz. Veri açısından bu akşam ABD petrol stokları takip edilecek olup tersi senaryoda ise artık geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekliyoruz ve 27,39 doları kırmasını beklemiyoruz.

DAX30;

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin Mart ayı işsizlik verilerine göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde Şubat’ta yüzde 7,3 olan mevsimsellikten arındırılmış işsizlik, Mart’ta yüzde 7,4’e yükseldi. AB’de ise Şubat ayında yüzde 6,5 seviyesinde olan işsizlik, Mart ayında yüzde 6,6’ya tırmandı. AB’de işsiz sayısı Mart’ta 14 milyon 141 bin olurken, bunun 12 milyon 156 bini Euro Bölgesi’nde yer aldı. 25 yaş altı genç işsiz sayısı, Mart’ta AB’de 2 milyon 763 bin, Euro Bölgesi’nde 2 milyon 275 bin olarak belirlendi. Böylece genç işsizlik oranı, AB’de yüzde 15,2 ve Euro Bölgesi’nde yüzde 15,8 olarak ölçüldü.

Bu çerçevede; Bu yıl 8195 seviyelerini gördükten sonra gelen alım alım dalgası ile tekrar yükseliş trendi oluşturan endekste 10954 hedefimiz gerçekleşmiş ancak haftalık kapanış altında geçrekleşmişti. Gün içinde bu seviye geçilir ise 11447 test edilebilecek DAX için tersi senaryoda ise 10000 desteğinin çalışmasını bekliyoruz.