• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410557,307
  % -1,44
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 08.05.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 08.05.2020


• Çin’de dün ilk defa koronavirüs ölümü yaşanmadı ve piyasalara pozitif yansıdı.

• Bütün dünyada virüs vakalarında yavaşlama kaydedilirken, piyasalarda en kötüsü geride kaldı alagısı oluşuyor.

• Küresel hisse senetleri iyimser havadan destek buluyor, ABD ve Avrupa ve BİST 100 endeksleri yükselişe geçti.

• Fitch: Türk bankalarının refinansman riski arttı,Dolar/TL 6,78 direncini zorluyor.

EURUSD

Geçen hafta yapılan yorumlara göre, koronavirüsün yayılması ve etkisinin ABD ekonomisinde hissedilmesiyle beraber, S&P 500 Endeksi’inin 1,500 puana kadar gerileyebileceği konuşuluyor. Bu, gösterge endeksin mevcut seviyesinin yüzde 40 altında ve düşüş bekleyenler için bile oldukça dikkat çekici. Beklentilere göre Piyasalar işsizliğin arttığı, ekonomik büyümenin ve şirket karlarının daraldığı verileri görmeye başlayınca başka bir panik seviyesi olacak JPMorgan Chase & Co. muhtemelen en kötüsünün geride kaldığını ve S&P 500 Endeksi’nin 2,850 puana yükselmesi için potansiyel olduğunu söylemişti. Goldman Sahcs Group Inc. ise gösterge endeksin toparlanmadan önce 2,000 puana kadar çekilebileceğini belirtti. Bu yılki ekonomik küçülmenin yüzde 10’un oldukça üzerinde olmasını beklenirken ayrıca S&P 500 Endeksi’nde 100 dolar civarında hisse başına kar bekleniyor.

Bu çerçevede; Hedefimiz 1,0851 i gerçekleştiren paritede gün içinde bu seviye üzerinde 1,0976 hedefimizde olacaktır. Bugün veri yönünden sakin piyaslalarda tersi senaryoda ise 1,0851 desteği altında 1,0723 hedeflenebilecektir.GBP/USD

JPMorgan Chase & Co.’ya göre ABD’de koronavirüs vakalarının artış hızında görülen yavaşlama hisse senetleri için taban oluştururken volatiliteyi azaltabilir.JPMorgan teknik analistleri Volatilite Endeksi’nin (VIX) küresel vakaların yayılmasına ilişkin verileri takip ettiğini ve ABD eyaletlerinin durumuyla ilişki içerisinde olduğunu belirttiler.Analistlerin notunda, vaka sayısı yüzde 20’nin üzerinde artış hızına sahip eyaletlerin sayısının geçen iki haftada görülen 40 seviyesinden 10’a düştüğünü, bu trendin devam etmesi halinde VIX’i baskı altında tutabileceğini ve hisse senetlerindeki düşüşün ılımlılaşabileceği ifade edildi.Notta, “Son korelasyona bakılacak olursa, bu gruptaki vaka artış hızının azalması ima edilen hisse senedi volatilitesinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşmasına yardım edebilir. Hisse senetlerinde Mart ayında görülen düşük seviyelerin yeniden test edilme ihtimalini düşürür.” dendi. Analistler S&P 500 Endeksi’nin 2,100 puan seviyelerinde tutunmasını ve bu çeyrekte piyasa için taban oluşturmasını bekliyor. Notlara göre söz konusu dönemde 2,750 – 2,850 puan bölgesi ralliler için tavan olabilir. Gösterge endeks Cuma günü 2,490 puandan kapanmıştı. Mart’ta ise 2,192 puana kadar geriledi.

Bu çerçevede; Hedefimiz 1,2241 e kadar yükseliş gösteren paritede bu seviye üzerinde 1,2546 hedefleniyorken tersi senaryoda ise 1,1998 desteği altında 1,1787 hedeflenecektir. Ancak dolar endeksindeki geri çekilme ile yükselişin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz.GOLD+

JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon, koronavirüs pandemisinin ABD ekonomisini neredeyse 2008’deki finans sistemine geri döndürecek büyük bir ekonomik gerilemeye ve strese yol açacağını söyledi.Dimon, kaleme aldığı yıllık mektubunda, “Asgari düzeyde, bu durumun kötü bir resesyonla birlikte 2008’deki küresel finans krizi dönemindekine benzer bir finansal stresi içereceğini varsayıyoruz,” dedi ve “Bankamız bu çeşit bir stresin etkilerinden muaf kalamaz” şeklinde görüş bildirdi. 2008 finasal krizi sırasında büyük bir ABD bankasının başında bulunan yegane CEO olan Dimon, JPMorgan’ın kârının bu yıl “kaydadeğer bir şekilde düşeceğini”, ancak bankanın muhtemelen temettüde kesintiye gitmeyeceğini söyledi. Dimon, böyle bir hareketin ancak “aşırı temkinliliğin” bir sonucu olacağını söyledi. Dimon ayrıca, koronavirüsün banka üzerindeki etkilerine ilişkin daha detaylı bilgilerin bu ayın ilerleyen döneminde açıklanacak ilk çeyrek finansalları ile birlikte verileceğini sözlerine ekledi.

Bu çerçevede; Hedefimiz 1668 i gerçekleştiren metalde bu seviyeden sınırlı geri çekilme izliyoruz. Ancak salgının etkilerinin daha tam olarak ölçülemediği piyasalarda altının yükselişinin devam etmesini bekliyoruz ve 1668 üzerinde 1687 hedefliyoruz. Geri çekilmelerde 1652 desteği altında 1626 üzerinde tutunma bekliyoruz.

USDTRY

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch koronavirüs salgınına bağlı riskten kaçış ortamında büyük miktardaki Döviz cinsinden borçları nedeniyle Türk bankalarının refinansman riskinin arttığını belirtti. Fitch konuya ilişkin yayımladığı raporda, şirketlerin ve hanehalkının nakit sıkışıklığının tetikleyeceği döviz mevduat çıkışlarının ve azalan güvenin likiditeye zarar verebilecek riskler olduğunu vurguladı. Kurum, piyasanın tamamen kapanması durumunda bankaların borçlarını servis etmek için 2020’de 35 – 40 milyar dolara ihtiyaç duyacağını öngördü.

Bu çerçevede; 6,7000 hedefimize kadar yükselen paritede bu seviye üzerinde seyir devam ediyor. Salgın nedeniyle Türkiye ekonomisindeki durgunluk TL varlıkları baskılarken TL de bir değer artışı için salgının düşüşe geçmesi geçmesi lazım. Bu senaryoda ise geri çekilmelerde 6,55 test edilebilecek olup 6,6000 desteği kırılmadan satış önermiyoruz. Yükselişin devamında ise 6,8500 e kadar bir hareket izlenebilecektir.BRENT
ABD Başkanı’nın iyimserliğine karşın, Suudi Arabistan, Çarşamba günü yaptığı açıklamada rekor seviyede petrol pompalamakta olduğunu ve bu hafta tek bir günde yaklaşık 19 milyon varil petrol yüklemesi yaptığını kaydederek, piyasayı petrole boğma planlarından vaz geçmiş görünmüyor. Koronavirüs salgınından dolayı tüm dünyada ekonomilerin kapanması ile birlikte talep çöktü, bu nedenle, söz konusu miktar tüm enerji piyasasını sarsan bu acıyı dindirmeye yetmeyecektir. Aracı kurumlar, petrol talep kaybı tahminlerini günlük 35 milyon varile yükselttiler. Goldman Sachs’ın geçen hafta, ABD, OPEC + koalisyonu ve Kanada’dan gelebilecek üretim kısıntılarının halen talepteki tahmini günlük 26 milyon varillik kaybı karşılamayacağı ve fiyatlara sadece geçici bir destek verebileceği yolundaki değerlendirmesi ise karamsarlığı artırdı

Bu çerçevede; Trump ın tweet i ile 36,40 direncimize kadar yükselen petrol sonrasında bu seviye altına geri çekilsede yükseliş trendi devam ediyor. 30 dolar üzerinde kaldıkça alım önerdiğimiz petrol için 36,40 ve 40,63 hedeflenecektir. Tersi senaryoda ise 30 dolar desteği kırılır ise 29,35 ve 27,39 hedefimizde olacaktır.


DAX30
Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına göre, Alman otomotiv sektörünün talep endeksi Şubat ayında eksi 13,8 iken, Mart ayında 16,8 puan azalarak eksi 30,6 puana geriledi. Ifo’nun anketine göre, sektörün ihracat beklentileri eksi 17,3’ten eksi 42,7 puana geriledi. Bu da Mart 2009’dan sonra en düşük rakam olarak kayıtlara geçti.Ankete göre, Almanya’nın otomotiv sektörünün gelecek aylara ilişkin iş beklentileri eksi 19,7 puandan eksi 33,7 puana geriledi. Ifo’nun Mart anketine göre otomobil şirketlerinin yaklaşık yüzde 43’ü kısa süreli çalışmayı başlatmayı planladı. Bu oran Şubat anketinde yüzde 19,7’de kalmıştı.Üreticilerin satılmayan otomobiller için stokları da Şubat’ta 7,6 puanlık artıştan sonra Mart’ta 14,1 puan artış gösterdi. Ifo’nun anketine yönelik açıklamasında, “Alman otomotiv endüstrisine yönelik beklentiler, koronavirüs krizinden dolayı önemli ölçüde bozuldu.” ifadesine yer verildi.Öte yandan, Alman Otomobilciler Birliği (VDA) verilerine göre, geçen ay ülkede trafiğe kaydedilen yeni otomobil sayısı Mart 2019’a göre yüzde 38 azalarak 215 bin 100 oldu.Bu, Doğu ve Batı Almanya’nın birleştiği 1990’dan bu yana en yüksek aylık düşüş olarak açıklanırken, Kovid -19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla ülkede alınan tedbirlerin önemli rol oynadığı belirtildi.

Bu çerçevede ; 10000 hedefimizi gerçekleştirip üzerinde tutunan endekste 10954 ilk hedefimiz olacaktır. Tersi senaryoda 9500 desteği de kırılır ise 9000 e kadar sarkabilecek endekste bu seviyeler tekrar alım için uygun bölge olacaktır.