• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  413399,262
  % -1,08
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 13.05.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 13.05.2020• İngiltere’de Gsyhi açıklandı. Veri beklentinin üzerinde olumlu geldi.  

• Trump: Diğer ülkeler negatif faizin faydalarını görürken, ABD’de bu hediyeyi almalı.  

• Trump: “Petrol fiyatları S.Arabistan’ın üretim seviyelerini düşürmesiyle yükseliyor” dedi.


• Bugün 17.30’da petrol stokları verisi bekleniyor.EURUSD

Trump açıklaması sonrası FED’in faiz baskısı yediği günlere yeniden dönüldü. Negatif faiz beklentilerini dile getiren Trump, ekonomi çevreleri tarafından dünya ticaretinde Amerikan Doları’na endekslemek amacıyla yapılan bir hamle olarak yorumladı. Korona virüsün etkilerinin bir nebze olsun yumuşadığı ve bazı eyaletlerinde kısmi olarak karantinanın gevşetilmesine yönelik açıklamalar gelen ABD’den ekonomik toparlanma belirtileri de gelmeye başladı ve dün açıklanan TÜFE rakamının piyasaya yansıması tam anlamı ile gerçekleşmedi.

Bu çerçevede; Fed faiz indiriminin fiyatlandığı paritede 1,0850 desteğinin altında fiyatlanma söz konusu olmadığı sürece alış yönlü piyasa haraketi beklenebilir. Gün içerisinde 1,0875 ara direncini kırması durumunda orta vade de 1,0960 hedefimizdir.


GBP/USD

İngiltere’de güne olumlu ekonomik veriler ile başlandı. Çeyrek dönem GSYİH ve imalat üretimi rakamları beklentiden iyi açıklandı. Dün başbakan Jhonson’ın yapmış olduğu kademeli olarak kaldıracağı açıklaması ve üreteme geçişin hızlanacağına yönelik haber akışı Sterlin’de olumlu hava yarattı.

Bu çerçevede 1,2270 ara deseğinin altınada kalıcılık göremediğimiz üründe  olumlu data ve iyimser politik açıklamalar sonrası yükseliş yönlü bir haraket beklenebilir. Ora vade de 1,2350 hedef durumundadır.

GOLD+

Risk iştahının çok yükseldiği karantina sürecinde son yılların en hızlı çıkışını gerçekleştiren sarı metal de karasız hava hakim. Doları gevletecek ekonomik açıklamalar salgın ile alkalı olumlu haber akışını izleyince altın da 1702 ve 1708 arasında bir bant haraketi izledik. Bu bant haraketini gün içierisinde değiştirebilecek çok fazla bir haber akışı beklemiyoruz ve tersi senaryo olmadığı sürece;

1702 desteğinin üzerinde kaldığı sürece 1708 ara direncine yükseliş ve akabinde 1702’ye kadar kar satışı söz konusu oluyor.USDTRY

USDTL’de gevşeme eğimi sürüyor ama 7.00’ın altında kalıp kalmaması önemli USDTL kuru 7.00 seviyesinin altına doğru gevşemeye başladı. Aslında kur özelinde çok büyük bir değişiklik yok ama geçen haftaya göre tansiyon azalmaya devam ediyor. Dolayısıyla kur için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Bu çerçevede; 6,9880 dseteğinin altında kalıcı fiyatlanma söz konusu olmadığı sürece tekrar yükselme riski olan üründe 7,03 ve devamında 7,07 seviyelerine kadar yükseliş gözlemleyebiliriz. Tersi senaryo da 6,93 seviyesine kadar geri çekilme gelebiliriz.BRENT

Suudi ARAMCO Rusya ile girdiği fiyat savaşı sonrası yapılan anlaşmada hızlı bir şekilde fiyatı yukarı çekecek açıklamalar yapıyor. 1 milyon varillik arz kısıtı açıklaması sonrası sert yükselen BRENT petrol de 28,99 desteğinin altında kalıcılık sağlanmadı. Korona etkisinin ülkelerde kademeli olarak azaltıldığı ve petrol kullanımının artacağı bir sürece geçiş öncesinde yapılan hamleler ile birlikte her geri çekilmenin bir alış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini aktarabiliriz. 31,94 direncine kadar olumlu havanın devam etmesi süresince tırmanışlar izlemeyi bekliyoruz.

DAX30;

Virüse dair ikinci dalga beklentilerinin yarattığı endişelerle sert gerileyen DAX endeksi güne tepki alımıyla başlıyor. Orta vadeli yükseliş trendini kıran endeks için 10750-10820 aralığı direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Tepki alımları bu bölgelerde sınırlı kalırsa endekste tekrardan aşağı yönlü bir hareket görebiliriz. 10570-10450 geri çekilmelerde destek seviyeleri olarak izleniyor.