• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  327016,262
  % -0,58
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 21.04.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 21.04.2020


• Petrol fiyatları dün Mayıs kontratının vadesi yaklaşırken ilk kez sıfır seviyesinin altına indi, ABD’de endeksler petrol fiyatlarındaki çöküşün etkisiyle düşüşle kapandı.

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan ayı beklenti anketinde yıl sonu dolar beklentisi 6.51’den 6.93’e yükseldi.

• Avrupa borsaları koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelerle dünü yükselişle kapatırken, BIST 100 endeksi, dünü yüzde 0,78 artışla 98.945 puandan kapattı.

• Japonya’nın ihracatı,Kovid-19 nedeniyle talep daralması nedeniyle geçen ay yıllık bazda yüzde 11,7 düşerek 59 milyar dolar olarak gerçekleşti.EURUSD

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Kovid-19’un küresel ticarete etkilerinin değerlendirildiği çalışmasını yayımladı. Buna göre, salgın nedeniyle uygulanan iş yeri kapatma, seyahat yasağı gibi çeşitli kısıtlayıcı tedbirler, üretim, harcamalar, yatırım ve uluslararası ticarette ciddi daralmaya neden olacak. Kovid-19 nedeniyle 2020 yılında küresel ticaret yüzde 9,7 gerileyecek. AB ülkelerinin diğer ülkelere ihracatı yüzde 9,2, ithalatı da yüzde 8,8 düşecek. AB üyesi 27 ülkenin mal ve hizmet ihracatı bu yıl 285 milyar euro, ithalatı da 240 milyar euro azalacak. Böylece, Kovid-19 nedeniyle AB’nin dış ticaret hacmi 525 milyar euro gerileyecek. Kovid-19, taşıma ekipmanları ve makine gibi imalat sektörü ihracatını daha fazla etkileyecek.

 Bu çerçevede; Hedefimiz 1,0976 yı gerçekleştiren paritede bu seviyeden geri çekilme izliyoruz. Daha öncede bu seviyeyi kıramayan paritede 1,0851 desteğide kırılır ise 1,0723 hedeflenebilir. Alıcı seyrin devamında ise 1,0976 üzerinde 1,1096 hedeflenebilecektir.


GBP/USD

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınının artışının bittiğine inandığını ve virüs nedeniyle can kayıpları konusundaki beklentilerinin 60 ila 65 bine düştüğünü açıkladı. Tünelin sonunda ışık olduğunu vurgulayan Trump, “Aldığımız önlemlerle belki de milyonlarca hayat kurtardık. Yakın zamana kadar virüs nedeniyle 100 ila 240 bin kişinin ölmesi bekleniyordu. Ancak artık 100 binin altında ölüm olacağını düşünüyoruz. 60 ila 65 bin ölümün yaşanacağı bir döneme doğru gidiyoruz.” dedi. Bazı eyalet valilerinin de çok iyi iş çıkardığını kaydeden Trump, “Salgının artışının bittiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu çerçevede; Hedefimiz 1,2546 ya kadar yükseliş gösteren paritede bu seviyeden kısa vadeli bir düşüş trendi oluştu. Bu seviye altında ve trend için kaldıkça 1,2241 ve 1,1998 hedeflenecektir. Ancak dolar endeksindeki geri çekilme ile yükselişin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz ve 1,2546 seviyesi üzerinde 1,2802 hedefliyoruz


GOLD+

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası neredeyse tüm kurum, kuruluş ve ekonomistler küresel ekonomide sert bir daralmanın yaşandığı görüşünde birleşirken, pandeminin kontrol altına alınmasının ardından yeniden toparlanmanın ne kadarlık bir zamana yayılacağı ve ne şekilde gerçekleşeceği konusunda farklı değerlendirmeler öne çıkıyor. Bugüne gelindiğinde dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini, “I” tipi durgunluğu gündeme getirerek, reel ekonomi ve finansal piyasalarda sert düşüşün ardından yeniden bir çıkış beklenmemesinin kendisini şaşırtmayacağını belirtti. İnsanlık tarihinin daha önce bu şiddetle deneyimlemediği bir pandeminin yol açtığı ekonomik kriz sonrası toparlanmanın, İngilizce’de “swoosh” olarak geçen, Nike’nin logosundaki “onay işareti” şeklinde gerçekleşeceği öngörüleri de öne çıkıyor. Söz konusu gösterim; ekonomide sert ve keskin bir düşüşün ardından toparlanmanın uzun bir zamana yayılacağı ve kademeli bir toparlanma olacağı görüşünü yansıtıyor. Geçen hafta açıklanan tahminlere göre, küresel ekonomide bu yıl Uluslararası Para Fonu (IMF) yüzde 3 ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da yüzde 2,4 daralma bekliyor.

Bu çerçevede; Geçen hafta ABD piyasalarının tekrar açılma beklentisi ile düşen dolara rağmen geri çekilen altında 1700 dolar altında 1687 desteğimiz gerçekleşti. Gün içinde alıcılı seyirde 1700 dolar geçilir ise 1731 hedeflenebilecekken satıcılı seyrin devamında ise 1668 altında 1652 hedefimizde olacaktır
USDTRY

Goldman Sachs bu hafta TCMB tarafından genel beklenti olan 50 baz puandan daha düşük indirim beklediklerini belirtti. Kurum 25 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizinin yüzde 9.50’e çekileceğini öngörüyor. 17 Marttaki olağanüstü toplantıda 100 baz puanlık faiz indirimi olduğunu hatırlatan kurum konuya ilişkin raporunda “otoriteler ekonomiyi desteklemek için bankanın daha fazla faiz indirmesini isteyecektir. Bu nedenle faiz indiriminin süreceğini ancak Lira’daki değer kaybı nedeniyle bu indirimin sınırlı olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Merkez Bankası’nın faiz kararı yarın açıklanacak.

Bu çerçevede; 6,8652 hedefimizi gerçekleştiren paritede bu seviye üzerinde tutunma izliyoruz. Salgın nedeniyle Türkiye ekonomisindeki durgunluk TL varlıkları baskılarken TL de bir değer artışı için salgının düşüşe geçmesi lazım. Bu senaryoda ise geri çekilmelerde 6,70 test edilebilecek olup bu seviye kırılmadan satış önermiyoruz. Yükselişin devamında ise 7,0637 ye kadar bir hareket izlenebilecektir.BRENT
OPEC’in yayınlanan son aylık raporuna göre grubun ikinci çeyrekte günlük ortalama 20 milyon varilin biraz altında arz kısıntısına gitmesi gerekiyor. Hükümetler pandemiyi kontrol altına alma çabasıyla karantina sürelerini uzatırken, OPEC ve grup ile birlikte hareket eden üreticiler, hafta sonu küresel arzın yüzde 10’u kadar bir kısıntıya gidilmesi konusunda anlaştı.OPEC üyelerinin kendi paylarına düşen kısıntıları tamamen gerçekleştirmesi durumunda bile, yine de ikinci çeyrekte piyasanın talep ettiğinin üzerinde üretilmiş oluyor. 13 üyenin tam uyumu durumunda dahi günlük 23.4 milyon varil ile uygun olduğu düşünülen miktardan kabaca 3.7 milyon varil daha fazla ham petrol üretiliyor. Bununla birlikte durum, OPEC’in tahmininden de zor bir hal alabilir. Öyle ki grubun bu yıl için talep tahminini düşürmesine karşın, öne sürdüğü rakamlar Uluslararası Enerji Ajansı’na (UEA) kıyasla önemli ölçüde iyimser.OPEC küresel petrol talebinin 2020’de günlük 6.8 milyon varil daralacağını tahmin ediyor. Paris merkezli UEA’nın tahminiyse 9 milyon varilin biraz üzerinde.

Bu çerçevede; Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün mayıs ayı için vadeli işlem sözleşmelerinin süresi bugün dolarken, kontrat sahiplerinin fiziki ham petrolün teslimatını almaktan kaçınmasıyla söz konusu petrolün varil fiyatı yüzde 300’ün üzerinde değer kaybederek eksi 37,63 seviyesine kadar indi. 30 dolar altına sarkan petrolde 29,35 desteğimizi kırdı. Bu seviye altında 27,39 hedeflenebilecek petrolde tersi senaryoda ise 32,87 direnci izlenebilirDAX30;

Avrupa hisse senetleri, büyük ekonomilerin kapanma tedbirlerini yakın bir zamanda gevşeteceğine ilişkin iyimserlik ile boğa piyasasına girmeye hazırlanıyor.Koronavirüs pandemisiyle mücadelede medikal açıdan ilerleme kaydedildiğine ilişkin sinyaller de yükselişte etkili oluyor.Avrupa hisselerinin ayı piyasasından çıkarak boğa piyasasına girmesi ABD Borsasına kıyasla daha uzun sürdü. S&P 500 Endeksi, Fed’in pandeminin etkilerine karşı adım atmasıyla birlikte boğa piyasasına geçen hafta girmişti.ABD Başkanı Donald Trump, ABD ekonomisini yeniden açma planlarını açıkladı. Ayrıca yatırımcılar Gilead Sciences Inc.’in ilaçlarından birinin koronavirüs tedavisinde etkili olduğu yönündeki haberi değerlendiriyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel bu hafta ülkenin normale döndürülmesine ilişkin yavaş adımlar atılacağını açıkladı.Goldman Sahcs Group Inc. küresel hisse senedi stratejisti Peter Oppebheimer, konuyla ilgili “Enfeksiyonlar yavaşladıkça yatırımcılar, ekonomik gerilemenin sınırlı olacağı yönünde daha fazla cesaret buluyor çünkü kısıtlamaların bir ölçüde gevşetilmesi ihtimalini öne çıkarıyor.” dedi.

Bu çerçevede; 10000 hedefimizi gerçekleştirip üzerinde tutunan endekste 10954 ilk hedefimiz olacaktır. Tersi senaryoda 9500 desteği de kırılır ise 9000 e kadar sarkabilecek endekste bu seviyeler tekrar alım için uygun bölge olacaktır.