• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  322219,291
  % -2,34
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 22.04.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 22.04.2020


• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan ayı beklenti anketinde yıl sonu dolar beklentisi 6.51’den 6.93’e yükseldi.

• ABD Senatosu’ndan Kovid-19 için 484 milyar dolarlık ek bütçeye onay çıkarken, ABD hisseleri 3 haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

• ABD gibi Avrupa borsaları da dünü petrol ve koronavirüs gelişmeleriyle sert düşüşle kapattılar, BIST100 ise petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşün etkisiyle %1,34 düşüşle 97.619 puandan kapattı.

• Türkiyede gözle bugün saat 14:00 da TCMB faiz kararında olacaktır.

• Bank of America ons altın için 18 aylık fiyat hedefini 3 bin dolara yükselttiEURUSD

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin Mart ayı yıllık enflasyon verilerini yayımladı. Buna göre, Euro Bölgesi’nde Şubat’ta yüzde 1,2 olan yıllık enflasyon, Mart’ta yüzde 0,7’ye düştü. AB’de ise Şubat’ta yüzde 1,6 olan yıllık enflasyon, Mart’ta yüzde 1,2 olarak ölçüldü. AB üyesi ülkeler arasında Mart’ta en yüksek enflasyon yüzde 3,9 ile Macaristan ve Polonya’da gerçekleşti. Enflasyon oranı, Mart’ta Almanya’da yüzde 1,3, Fransa’da yüzde 0,8, Hollanda’da yüzde 1,1 ve Avusturya’da yüzde 1,6 oldu. Bu arada, Euro Bölgesi’nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (AMB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

Bu çerçevede; 1,0976 desteğimizden geri çekilen paritede 1,0851 etrafında yatay seyir devam ediyor. Satışların devamı ile 1,0851 desteğide kırılır ise 1,0723 hedeflenebilir. Alıcı seyrin devamında ise 1,0976 üzerinde 1,1096 hedeflenebilecektir.


GBP/USD

İngiltiz hükümeti, açıklanan koronavirüs kurtarma planına uygun olmayan değişimci yeni şirketler için 1,25 milyar sterlinlik destek paketi açıkladı. Paket, 250 milyon sterlin özel yatırımı ve ek 550 milyon sterlin’i Ar-Ge odaklı küçük firmaların var olan kredilerine eklemeyi planlıyor. Buna ek olarak ise paket 800 milyon sterlin değerinde yeni para desteğini yeni yeni oluşmaya başlayan firmalara vermeyi kapsıyor. Maliye Bakanı Rishi Sunak’a göre bu girişimler koronavrüs sonrası İngiltere’nin büyümesinde büyük rol oynayacak. Sunak açıklamasında, “Bu yeni ve dünyada öncü fonun anlamı, girişimler bu zor zamanlarda ihtiyaç duydukları sermayeye ulaşabilecekler ve tüm sektörlerden dinamik, hızlı büyüyen firmalar yeni fikirler üretmeye ve refah yaratmaya devam edecek” dedi. Paket girişimciler tarafından memnuniyetle karşılandı, fakat bazı girişimciler asıl mücadele edilmesi gereken sorunun zaman, yani paranın ne kadar kısa sürede bu işletmelere verilebileceği olduğunu söylüyorlar.

Bu çerçevede; 1,2546 seviyemizden geri çekilen paritede kısa vadeli bir düşüş trendi oluştu. Bu seviye altında ve trend için kaldıkça 1,2241 ve 1,1998 hedeflenecektir. Ancak dolar endeksindeki geri çekilme ile yükselişin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz ve 1,2546 seviyesi üzerinde 1,2802 hedefliyoruz

GOLD+

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel ekonominin 1929’da yaşanan Büyük Buhran’dan bu yana görülmeyen bir ölçekte daralmasının beklendiğini ve bu yıl 170 ülkede kişi başına düşen gelirin azalacağını ifade etti. Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan önlemlere ilişkin bir blog yazısı kaleme alan Georgieva, Kovid-19 salgınının “benzeri olmayan” bir kriz olduğuna dikkati çekti. Georgieva, Kovid-19 krizinin insan sağlığı ve ekonomilere yönelik bir şok oluşturan, yaşamı neredeyse durma noktasına getiren daha karmaşık bir kriz olduğuna işaret etti. Bu krizin daha belirsiz ve küresel olduğunu vurgulayan Georgieva, “Görünüm çok kötü. Küresel ekonomik faaliyetin Büyük Buhran’dan bu yana görmediğimiz bir ölçekte azalmasını bekliyoruz. Bu yıl 170 ülke kişi başına düşen gelirin azaldığını görecek. Sadece aylar önce 160 ekonomide kişi başına düşen gelirde artış kaydedilmesini öngörüyorduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu çerçevede; Geçen hafta ABD piyasalarının tekrar açılma beklentisi ile düşen dolara rağmen geri çekilen altında 1700 dolar altında 1668 desteğimiz gerçekleşti. Gün içinde alıcılı seyirde 1700 dolar geçilir ise 1731 hedeflenebilecekken satıcılı seyrin devamında ise 1668 altında 1652 hedefimizde olacaktır.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal hafta sonu yaptığı açıklamada Merkez Bankalarıyla swap görüşmeleri yaptıklarını belirtti. Ünlü Menkul Değerler bir notunda Başkan Uysal’ın açıklamalarının Türk Lirası ve Borsa İstanbul açısında destekleyici olduğunu belirtti. Bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaların en önemli gündem maddesi olacak. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine kademeli biçimde devam etmesi bekleniyor. JP Morgan’dan Yarkın Cebeci Merkez Bankası’nın Lira’daki değer kaybını göz önüne alarak temkinli adım atacağını ve 25 baz puanlık indirim beklediğini söyledi. Mart ayındaki 100 baz puanlık faiz indiriminden bu yana Türk Lirası dolara karşı yüzde 8 civarında değer kaybetti. BBH New York Döviz Stratejileri Müdürü Win Thin faizin 50 baz puan indirimle yüzde 9.25’e çekileceğini öngördü, uzman “Mart ayında enflasyon yüzde 11.9 oldu, bu hedefin oldukça üzerinde, ancak trend aşağı yönlü bu nedenle banka reel faizi daha da negatif bölgeye itmeye devam edecektir” değerlendirmesini yaptı.

Bu çerçevede; 6,9581 hedefimizi gerçekleştiren paritede bu seviye üzerinde tutunma izliyoruz. Bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaların en önemli gündem maddesi olacak. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine kademeli biçimde devam etmesi bekleniyor. Tersi senaryoda ise geri çekilmelerde 6,8652 test edilebilecek olup bu seviye kırılmadan satış önermiyoruz. Yükselişin devamında ise 7,0637 ye kadar bir hareket izlenebilecektir.


BRENT
Petrol fiyatları New York’ta, talebe ilişkin bir dizi olumsuz tahmin ve fiziki piyasadaki sert fiyat düşüşünün daha önce görülmemiş miktardaki üretim kısıntısına ağır basmasının ardından düşüşünü sürdürdü ve varil başına 8 dolara kadar, Brent ise 20 doların altına sarkıp 19 dolara indi. Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde, koronavirüsün tüm dünyada ülkeleri tehdit etmesi ile birlikte tarihi bir daralma gerçekleştirdi. OPEC ham petrol talebinin son 30 yılın en düşük seviyesine inmesini bekliyor ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) petrol kullanımının bu yıl rekor düşüş göstereceğini ve 2020 yılının muhtemelen petrol piyasası tarihinin en kötü yılı olacağını kaydetti. ABD vadeli petrol kontratları, ABD’nin temel petrol depolama bölgesi Cushing, Oklahoma’da depoların dolmak üzere olduğuna ilişkin endişelerin artması ile birlikte ağır baskı altında kaldı. Buna bağlı olarak, ABD petrol kontratı ile Londra’daki Brent kontratının fiyatları birbirinden koptu.

Bu çerçevede; 30 dolar altın da satış önerdiğimiz petrolde 2 kademe hedefimiz gerçekleşti ve 23,98 desteği altında tutunma gerçekleşti. Bu seviye altında 18,90 hedeflenebilecek petrolde tersi senaryoda ise 23,98 üzerinde 27,39 direnci izlenebilir.


DAX30;

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann Euro Bölgesi hükümetlerinin koronavirüse mücadelede “önemli ve etkileyici” harcamalarına övgüde bulunurken kriz sonrası bütçelerin kısılması gerekeceğini ifade etti. Weidmann ekonominin bir müddet daha geniş çaplı desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti. Weidmann “salgın güçlü mali politikanın önemini açıkça gösteriyor.Aşırı genişlemeci mali duruş kalıcı olarak sürdürülebilir değil. Gelecekte tüm ülkelerin çok yüksek olan borçlarını azaltmaya odaklanması gerekecek, bu da mali kurallarımıza uyumlu biçimde yapılmalı” değerlendirmesini yaptı. Avrupalı hükümetler kriz nedeniyle küçük işletmeleri desteklemek ve zararları telafi etmek amacıyla yüz milyarlarca euro’luk teşvikler açıkladı. Almanya ve Hollanda gibi ülkeler ortak tahvil gibi yükü ortak paylaşacakları araçları reddederken krizden en kötü etkilenen İtalya ve İspanya gibi ülkelere kredi sağlamaya odaklanıldı. Weidmann sözlerini “bugüne kadar alınan önlemlerin yeterli olup olmayacağını henüz bilemeyiz. Para politikası görev dahilinde büyük ve önemli bir katkı sağlıyor ve sağlamaya devam edecek” şeklinde sürdürdü.

Bu çerçevede; 10000 hedefimizi gerçekleştirip üzerinde tutunan endekste dünkü satış dalgası ile orta vadeli yükseliş trendi kırıldı. Geri çekilmelerde 10000 desteği kırılır ise 9500 e kadar gerileme izlenebilecek endekste alıcılı seyirde ise tekrar yükseliş trendine giriş izlersek 10954 üzerinde 11447 hedeflenebilecektir.