• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  326326,436
  % -1,32
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 23.04.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 23.04.2020• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini beklentilerin üzerinde 100 baz puan indirdi.

• TCMB faiz kararı sonrası Dolar/TL 6,95 civarında yatay hareketliliğine devam ederken, BIST100 endeksi,%0,57 yükselişle 98.170 puandan tamamlandı.

• Avrupalı liderler bugün toplanacak ve görüşmelerde Avrupa’nın koronavirüs kaynaklı borç yükünü AMB nin üstlenmesi görüşülecek.

• Fitch benzeri görülmemiş küresel resesyon uyarısı yaparken petrol yükselişe geçti ve 25 dolar üzerinde seyrederken, Altın ons fiyatı tekrar 1700 dolar üzerine çıktı.


EURUSD

Financial Times’ın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, Euro Bölgesi’nde bankaların bilançolarından milyarlarca euroluk borcu alacak bir “kötü banka” kurulması için Avrupa Komisyonu’nun finansal istikrar ve sermaye piyasaları birimiyle görüşmelere başladı.Kötü banka hem 2008 finans krizinden kalan takipteki kredileri, hem de koronavirüs pandemisinin ekonomik etkileri tarafından tetiklenmesi beklenen toksik kağıt dalgasını devralacak.Söz konusu kötü banka fikrini 2017 başında öneren AMB Denetim Kurulu Başkanı Andrea Enria, bu düşünceye yeniden ivme kazandırmaya çalışıyor. Bankaların kayıplarını ancak hissedarları ve tahvil yatırımcılarına yükledikten sonra devlet yardımı almasına imkan tanıyan Avrupa Birliği (AB) kurallarından feragat etmek istemeyen kıdemli yetkilileri, FT haberine göre, son tartışmalarda bu fikre karşı çıktılar.Ancak haberde, konuyla ilgili görüşmelerin sonucunun belli olmadığı ve kötü banka kurulmasının ihtimal dışı olmadığı belirtildi. AMB gazeteye konuya ilgili değerlendirme yapmayı kabul etmedi.

Bu çerçevede; 1,0976 direncimizden geri çekilen paritede 1,0851 etrafında yatay seyir devam ediyor. Satışların devamı ile 1,0723 hedeflenebilir. Alıcı seyrin devamında ise 1,0976 üzerinde 1,1096 hedeflenebilecektir. Paritede bugün veri yönünden PMI verileri takip edilecek olup volatilitenin artması beklenebilir.


GBP/USD

İngiltere hükümeti koronavirüs karantina önlemlerinden dolayı çalışamayan işçilere maaş desteklerini ödemeye başlayacak. İstihdam Koruma Planı kapsamında hükümet işçi maaşlarının % 80’ini 2500 sterlin üst sınır olmak kaydıyla karşılayacak. Maliye bakanı Rishi Sunak, “Nisan sonunda destek paketlerinin hazır olacağını dair söz vermiştik, şimdi sözlerimizi tutuyoruz” dedi. Bakan Sunak, geçen hafta yaptığı açıklamada, bu desteklerin önümüzdeki aylar için de uzatılabileceğini belirtti. İngiltere Ticaret Odası direktörü Adam Marshall, “Nisan ayının ödeme günü yaklaşırken bu başvuru sürecinin yumuşak bir şekilde gerçekleşmesi ve ödemelerin bir an önce yapılması çok önemli” dedi ve “Herhangi bir gecikme birçok şirket için nakit krizlerine neden olabilir, istihdamı ve sektörü tehlikeye atabilir” diye ekledi.

Bu çerçevede; 1,2546 seviyemizden geri çekilen paritede kısa vadeli bir düşüş trendi oluştu. Bu seviye altında ve trend için kaldıkça 1,2241 ve 1,1998 hedeflenecektir. Ancak dolar endeksindeki geri çekilme ile yükselişin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz ve 1,2546 seviyesi üzerinde 1,2802 hedefliyoruz.


GOLD+

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini petrol fiyatalrında meydana gelen çöküşün etkilerine ve koronavirüs salgınının dünyanın bazı bölgelerinde yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretlere çevirmesi ile birlikte geriledikten sonra dün tekrar yükselişe geçti. Altın Pazartesi günü petrol vadeli kontratlarının fiyatının eksiye düşmesinin ardından gelen güvenli liman alımlarından bir miktar destek buldu, ancak Salı günü petrol fiyatlarındaki sıçrama ile birlikte 1661 dolara kadar geriledi. Piyasalar petrol fiyatalrında daha önce görülmemiş çöküşün etkisi ile dalgalandı. Dolar, ABD’nin Kuzey Kore liderinin sağlığına ilişkin gelişmeleri izlemekte olduğuna ilişkin haberlerin ardından değer kazandı. Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “Altın petrol piyasası tarafından her iki yöne çekiliyor,” dedi ve Enflasyon beklentilerinin olmayışı altın için aşağı yönlü bir faktörken, negatif petrol fiyatları şok edici bir gelişme ve fonların kısa vadede güvenli limanlara gitmesine yol açıyor. Altın fiyatları, altın yatırımcılarının dikkatlerini her iki yöne de çevirmeleri ile birlikte ons başına 1,600 dolar civarında istikrarlı seyretti” değerlendirmesinde bulundu.

Bu çerçevede; Dün 1661 dolardan gelen alım dalgası kısa vadel yükseliş trendine döndü ve altını tekrar 1700 dolar üzerine çıkardı. Bu seviye üzerinde 1731 hedeflediğimiz altın için tersi senaryoda ise geri çekilmelerin 1668 üzerinde tutunmasını bekleyebiliriz.
USDTRY

Dolar/TL ‘de virüs salgını kaynaklı yukarı yönlü baskı devam ediyor. Buna ek olarak dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 8.75’e çekti, karar sonrası dolar 6.97’den 6.99’a yükseldi. Ülke risk priminin yüksek seyretmesi ve Lira’daki değer kaybı gibi nedenlerle Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık temkinli faiz indirimi yapması bekleniyordu. Merkez Bankası son 7 toplantıda 1425 baz puanlık indirime giderek, faiz oranlarını 9.75 seviyesine çekmişti. Başkan Murat Uysal geçen hafta Merkez Bankalarıyla swap görüşmeleri yaptıklarını açıklamıştı.

Bu çerçevede; 6,9581 hedefimizi gerçekleştiren paritede bu seviye üzerinde tutunma izliyoruz. Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz indirim kararı paritede kısa vadede etki etmedi. Yükselişin devamında 7,0637 ye kadar bir hareket izlenebilecektir. Tersi senaryoda ise geri çekilmelerde 6,8652 test edilebilecek olup bu seviye kırılmadan satış önermiyoruz.

BRENT
Dünyanın en büyük bağımsız petrol depolama şirketi, koronavirüs salgınından dolayı hızla artan petrol bolluğundan dolayı, traderların ham petrol ve rafine akaryakıt depolamaları için neredeyse hiç boş yerleri kalmadığını duyurdu. Rotterdam merkezli Royal Vopak NV’nin baş finans yetkilisi Gerard Paulides, verdiği mülakatta, “Petrol tarafında terminallerimiz için mümkün olan tüm kapasite tamamen satıldı,” dedi ve “Vopak için, bakım olmayanlar dışında dünya çapında eldeki tüm kapasite neredeyse tükendi ve duyuyorum ki dünyanın kalan kısmında da kapasitesi dolan yegane şirket biz değiliz” şeklinde görüş bildirdi. Vopak elindeki tüm kapasiteyi kullanıma sokmak için bakım çalışmalarını sonuçlandırmaya yönelik çabalarını hızlandırdı. Tüm dünyada petrol talebi, koronavirüsten dolayı küresel ulaşım sisteminin durma noktasına gelmesi ve ekonomilerin hasar görmesi sonrası daha önce görülmemiş hızda çöktü. Üreticilerin de üretimi aynı hızda düşürememesinden dolayı, ham petrol ve akaryakıtta aşırı arz durumu ortaya çıktı.

Bu çerçevede; 19 dolara kadar gerileyen petrolde bu seviyeden gelen alım dalgası petrolü tekrar 23,98 doların üzerine getirdi. Bu seviye üzerinde 27,39 ve 29,35 dolar hedeflenebilecek petrolde böylelikle düşüş trendi kırılmış olacağından alımlar güçlenecektir. Tersi senaryoda ise 23,98 tekrar altına gerileme izlersek 18,90 hedeflenebilecektir.


DAX30;

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik ekonomik tedbirleri ve kurtarma programını görüşmek üzere bugün bir araya gelecek. Kovid-19 nedeniyle video konferans yöntemiyle yarın gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi, üye 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla yapılacak. AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in başkanlık edeceği zirveye, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde ve Avro Grubu Başkanı Mario Centeno da katılacak. Zirvede, salgının neden olduğu ekonomik durgunluktan nasıl çıkılacağı konusunda liderlerce ortak bir tutum belirlenmeye çalışılacak. Avrupa Borsaları da dünü, petrol fiyatlarındaki toparlanma işaretlerinin etkisiyle yükselişle tamamladı. Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 1,80 yükselerek 330,14 puandan kapanırken, DAX 30 endeksi dün yüzde 1,61 kazançla 10.415,03 seviyesinden kapandı.

Bu çerçevede; 10000 hedefimizi gerçekleştirip üzerinde tutunan endekste dünkü satış dalgası ile orta vadeli yükseliş trendi kırıldı. Geri çekilmelerde 10000 desteği kırılır ise 9500 e kadar gerileme izlenebilecek endekste alıcılı seyirde ise tekrar yükseliş trendine giriş izlersek 10954 üzerinde 11447 hedeflenebilecektir.