• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  326286,177
  % -0,83
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 24.04.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 24.04.2020• ABD’de imalat ve hizmet PMI Nisan’da rekor düşük seviyelere inerken, işsizlik maaşı başvuruları 4.4 milyon oldu.

• ABD Temsilciler Meclisi 484 milyar dolarlık ek bütçeyi onayladı.

• Goldman: Merkez TL’deki kaybı durdurabilmek için faiz yükseltebilir.

• Lagarde: AB GSYH yüzde 15 daralabilir.

• Boris Johnson Pazartesi günü işe dönüyor.


EURUSD

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, çıkan haberlere göre, Avrupa Birliği (AB) liderlerine, blokun gayrı safi yurtiçi hasılasının (GSYH) pandeminin bir sonucu olarak yüzde 15 kadar düşebileceğini ve çok az şey yapma ve çok geç kalma riski ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Lagarde, küresel pandeminin ekonomiye verdiği hasarın nasıl azaltılacağını tartışan 27 AB lideri ile video konferans yoluyla görüştü. Görüşme sonrası edinilen bilgilere göre yüzde 15 resesyonun Lagarde tarafından seçilen ekstrem senaryo olduğunu ve AMB Başkanı’nın kendisinin baz tahmininin üretimin bu yıl yüzde 9 düşmesi şeklinde olduğunu kaydetti.100,000’in üzerinde can kaybıyla birlikte, Avrupa Covid-19 salgınından en fazla etkilenen bölge konumunda ve krizin yol açtığı hasar, grup ülkelerini bir arada tutan yapının sarsılmasına neden oluyor. Sıkı karantina uygulamaları üretim tesislerinin kapalı kalmasına ve seyahatlerin kısıtlanmasına yol açarken, bloku tarihindeki en kötü resesyona doğru sürüklüyor.

Bu çerçevede; 1,0976 direncimizden geri çekilen paritede 1,0851desteğimiz altında seyir devam ediyor. Satışların devamı ile 1,0723 hedeflenebilir. Alıcı seyrin devamında ise 1,0976 üzerinde 1,1096 hedeflenebilecektir.


GBP/USD

ABD’de ikinci el konut satışları Mart ayında, gayrimenkul sektöründe de faaliyetlerin koronavirüs salgınınından olumsuz etkilenmesi sonucu sert düştü. National Asscociation of Realtors’ın yaptığı açıklamaya göre, ikinci el konut satışları geçen ay, yüzde 8.5 gerileyerek Şubat ayındaki seviyesi olan 5.76 milyon adetten 5.27 milyon adede geriledi ve Kasım 2015’ten beri en sert düşüşünü gerçekleştirdi. anketlere katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 5.25 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. Konut alımları Mart ayının ilk yarısında, düşük mortgage faizleri ve önceki aylarda imzalanan kontratların sonuca bağlanmasının etkisi ile yatay bir seyir izledi, ancak daha sonra Covid-19 salgınının ekonomiyi durma noktasına getirmesinin ardından satışlar bıçak gibi kesildi. Ancak satışlar, mortgage faizlerinin şimdiye göre yüksel olmasından dolayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.8 yükseldi. Öte yandan, Mart ayında satışa çıkarılan konut sayısı geçen yıla göre yüzde 10.2 düştü.

Bu çerçevede; 1,2546 seviyemizden geri çekilen paritede kısa vadeli bir düşüş trendi oluştu. Bu seviye altında ve trend için kaldıkça 1,2241 ve 1,1998 hedeflenecektir. Ancak dolar endeksindeki geri çekilme ile yükselişin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz ve 1,2546 seviyesi üzerinde 1,2802 hedefliyoruz.

GOLD+

Bank of America Corp., ons altın için 18 aylık fiyat hedefini 3 bin dolara yükseltti. BofA’nın tahmini altında görülen rekor fiyatın yüzde 50’sinden daha fazla.Bankanın “Fed altın basamaz” isimli raporunda, tüm dünyada politika yapıcıların koronavirüsten etkilenen ekonomileri desteklemek için çok yüksek miktarlarda mali ve parasal teşvikler verdiği hatırlatıldı. Banka hedefini 2 bin dolardan 3 bin dolara yükseltti. Raporda, “GSYİH sert bir şekilde daraldıkça, mali harcamalar yükseldikçe ve merkez bankalarının bilançoları ikiye katlandıkça itibari paralar baskı altına girebilir. Yatırımcılar altını hedefleyeceklerdir.” ifadeleri yer aldı. BofA altının onsunun bu yıl ortalama 1,695 dolar, 2022’de ise ortalama 2,063 dolar olmasını bekliyor. Altında rekor 1,921.17 dolar ile Eylül 2011’de görüldü. Bu yıl yüzde 11 yükselen değerli metal tekrar 1700 dolar üzerine çıktı. BofA analistleri, güçlü dolar, finansal piyasalardaki volatilitenin düşmesi ve Hindistan ile Çin’deki düşük mücevher talebinin altın için engelleyici faktörler olabileceğini belirtti.

Bu çerçevede; Dün 1661 dolardan gelen alım dalgası kısa ile hedefimiz 1731 doları gerçekleştiren altında bu seviyeden geri çekilme izliyoruz. Çift tepe formasyon yapıp buradan geri çekilme izlersek 1700 dolar ve 1687 dolar desteklerimiz çalışabilir. Alıcılı seyrin devamında 1731 direnci kırılır ise 1754 ilk hedefimiz olacaktır.
USDTRY

Goldman Sachs ekonomistleri hazırladıkları raporda, Türk Lirası üzerindeki baskının, negatif reel faizler, Merkez Bankası’nın devlet tahvili alımlarından kaynaklanan lira arzındaki artış ve lokal varlıklardan çıkışlardan dolayı muhtemelen süreceğini kaydediyorlar.Raporda, “Türk Lirası’nın daha da değer kaybetmesini önlemek için acil faiz artışları riski görüyoruz. Ancak son politika kararlarının bizi yetkililerin çıkışlar ya da diğer dış gelişmelerden daha az endişe duyduklarını düşünmeye yöneltmesinden dolayı, bunun nihayetinde lokal gelişmelere bir tepki olarak geleceğini düşünüyoruz” denildi.Goldman ekonomistleri, dolar mevduatları için lokal talebin “kurun temel yönlendiricisi” olmasının beklendiğini kaydettiler. Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek toplantıda 25 baz puanlık faiz indirimine gideceği ve enflasyonun yıl sonunda yüzde 11.3 seviyesinde gerçekleşeceği yolundaki tahminini sürdürüyor. Banka ekonomistleri, Çarşamba günkü faiz indiriminin TCMB’nin “büyümeyi mümkün olduğunca destekleme” amacını yansıttığını belirttiler.

Bu çerçevede; 6,9581 hedefimizi gerçekleştiren paritede bu seviye üzerinde tutunma izliyoruz. Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz indirim kararı paritede kısa vadede etki etmedi. Yükselişin devamında 7,0637 ye kadar bir hareket izlenebilecektir. Tersi senaryoda ise geri çekilmelerde 6,8652 test edilebilecek olup bu seviye kırılmadan satış önermiyoruz.


BRENT
ABD Başkanı Donald Trump, petrol fiyatlarının sıfır seviyesinin altına çökmesinin ardından, yönetiminin istihdam kayıplarını önlemek için petrol endüstrisine fon sağlamaya yönelik bir plan üzerinde çalıştığını söyledi. Paylaştığı mesajında, “Büyük ABD Petrol ve Doğalgaz Endüstrisi’nin çökmesine asla izin vermeyeceğiz,” dedi ve “Enerji ve Hazine bakanlıklarına fon sağlamaya olanak tanıyacak bir plan bir plan formüle etmeleri talimatını verdim. Böylelikle, bu çok önemli şirketler ve istihdam geleceğe yönelik korunacak” dedi. Petrol fiyatları Pazartesi günü, Mayıs vadeli kontratın vadesinin sonuna yaklaşılması ve depolama kapasitelerinin dolması ile traderların fiziki teslimatı almaktan kaçınmaya çalışması sonucu ortaya çıkan panikle birlikte tarihte ilk kez sıfır seviyesinin altına düştü. Ancak Salı günü, fiyatlardaki sert düşüşler diğer vadelerdeki kontratlara da sıçradı ve bu durum piyasadaki yoğun petrol bolluğunun teknik bir aksamadan ziyade güçlü bir satış dalgasına yol açtığını gösterdi ve salıdan beri petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Bu çerçevede; 19 dolara kadar gerileyen petrolde bu seviyeden gelen alım dalgası petrolü tekrar 23,98 doların üzerine getirdi. Bu seviye üzerinde 27,39 ve 29,35 dolar hedeflenebilecek petrolde böylelikle düşüş trendi kırılmış olacağından alımlar güçlenecektir. Tersi senaryoda ise 23,98 tekrar altına gerileme izlersek 18,90 hedeflenebilecektir.


DAX30;

Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları Perşembe günü, yatırımcıların dikkatlerini koronavirüsün dünya ekonomisi üzerindeki etkilerine ilişkin son işaretlere ve açıklanmakta olan şirket kârlarına çevirmeleri ile birlikte dalgalı bir seyir izledi. Ham petrol fiyatları ise New York’ta varil başına 18 dolar civarına tırmandı. Stoxx Europe 600 Endeksi, Euro Bölgesi özel sektör faaliyet göstergesinin (bileşik PMI) ekonomistlerin beklediğinden daha fazla düşmesi ile birlikte kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı. Credit Suisse Group AG hisseleri, bankanın ilk çeyrek kârlılığının yükselmesinin, ancak pandemi sonrası 1 milyar dolardan fazla zarar ve provizyon yazmasının ardından geriledi. Tüketici ürünleri devi Unilever, bu yıl için finasal tahminlerini geri çeken şirketlere katılmasının ardından değer kaybetti.

Bu çerçevede; 10000 hedefimizi gerçekleştirip üzerinde tutunan endekste dünkü satış dalgası ile orta vadeli yükseliş trendi kırıldı. Geri çekilmelerde 10000 desteği kırılır ise 9500 e kadar gerileme izlenebilecek endekste alıcılı seyirde ise tekrar yükseliş trendine giriş izlersek 10954 üzerinde 11447 hedeflenebilecektir.