• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  331644,163
  % 0,83
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 29.04.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 29.04.2020


• OPEC: Petrol fiyatı 40 dolara çıkabilir dedi, petrol dün yatay seyretti ve 22 dolar üzerinde tutundu.
• Dünya Bankası, Türkiye’ye 100 milyon dolar tutarında krediyi onayladı, Dolar/TL 7,00 direncini zorluyor.0
 • ABD hisseleri “yeniden açılma” çabaları ile yükseliyor, Dolar spot endeksi tekrar 100 seviyesinin altına geriledi.
• Fitch, İtalya’nın kredi notunu düşürdü, Fransa’da Kovid-19 tedbirlerinin aşamalı gevşetilmesi planı meclisten geçti.
• Merkez Bankaları açıklamaların gözler bugün FED in açıklamların da olacak.EURUSD

AB Hazine Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan kredi başvurusunda Mnuchin’in 17 milyar dolarlık yardım karşılığında şirketlerden borç senedi isteyebileceği belirtildi. Hazine Bakanlığı, internet sitesinde 10 sayfalık kredi başvurusunda, Mnuchin’in özel şirketler için borç senedi ya da diğer finansal faydalar istemesinin kendi takdirine olduğu belirtildi. Başvuru şartları, Kongre’nin geçirdiği 2.2 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik paketinden ücret yardımı için başvuran yolcu ve kargo hava yolu şirketlerinin karşılaştığı şartlara benziyor. Bakanlık’ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre borçlanıcıların hükümet ile öncelik seviyesi kontratı düzenlemesi gerekiyor.

Bu çerçevede; 1,0976 direncimizden geri çekilen paritede 1,0851desteğimiz altında seyir devam ediyor. Satışların devamı ile 1,0723 hedeflenebilir. Alıcı seyrin devamında ise 1,0976 üzerinde 1,1096 hedeflenebilecektir.


GBP/USD

Kovid-19 tedavisi gören Johnson, 22 gün sonra Pazartesi işbaşı yaptı. Başbakanlık Çalışma Ofisi ve Konutu 10 Numara’ya dönen Johnson, ilk iş olarak video konferans yoluyla yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek. Johnson’ın günlük basın toplantısına da katılacağı öngörülüyor. Bu arada, Telegraph gazetesinin haberine göre, Johnson’ın bu hafta kısıtlamaların nasıl hafifletilebileceğine dair planları duyurması bekleniyor. 7 Mayıs’ın hükümetin karantina önlemlerini yasal olarak gözden geçirmesi gereken gün olduğuna dikkat çeken Johnson’ın yardımcısı, “Ancak Boris, kısıtlamaları bundan önce değiştirmek veya en azından bundan önce bir şeyler duyurmak istiyorsa bunu yapabilir. ‘Karantinayı sonlandırmak’ ifadesi yanlış, ‘karantinayı düzenlenmesi’ ifadesi daha doğru olacaktır.” diye konuştu.

Bu çerçevede; Geçen hafta düşüş trend kanalını kıran paritede 1,2241 üzerinde gelen yükseliş ile 1,2546 hedefliyoruz. Bu seviye üzerinde de 1,2802 hedeflenebilecek paritede tersi senaryoda ise 1,1998 ile tekrar düşüş trenine dönüş izlenebilir.GOLD+

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarından endişe duyduğunu belirterek, “Salgın bitme noktasından çok uzak.” dedi. Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Kovid-19’un dünya genelinde çok fazla insanın ölümüne yol açtığını dile getiren Ghebreyesus, “DSÖ, salgının diğer sağlık hizmetleri ve özellikle çocuklar üzerindeki etkisinden derin endişe duyuyor. Çocuklar, Kovid-19’un neden olduğu şiddetli hastalık ve ölümlerde daha az risk altında ama aşı ile önlenebilir diğer hastalıkların yüksek riski altında olabilirler.” değerlendirmesinde bulundu.”Salgın bitme noktasından çok uzak.” ifadesini kullanan Ghebreyesus, örgütün Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarından endişe duyduğunun altını çizdi.Ghebreyesus, bu bölgelerdeki ülkelerde Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının test kapasitelerinin düşüklüğü nedeniyle açıklananın çok üzerinde olduğu uyarısında bulundu.

Bu çerçevede; 1661 dolardan gelen alım dalgası ile hedefimiz 1731 doları gerçekleştiren altında bu seviyeden geri çekilme izliyoruz. Çift tepe formasyon yapıp buradan geri çekilme izlersek 1700 dolar ve 1687 dolar desteklerimiz çalışabilir. Alıcılı seyrin devamında 1731 direnci kırılır ise 1754 ilk hedefimiz olacaktır.

USDTRY

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Dünya Bankası bugün (24 Nisan) Acil COVID-19 Sağlık Projesi için Türkiye Cumhuriyeti’ne sağlanacak 100 milyon dolar tutarında bir krediyi onayladı. Proje Dünya Bankası’nın 2 Nisan 2020 tarihinde açıkladığı 14 milyar dolar tutarındaki küresel Hızlandırılmış Fonunun bir parçasını oluşturmaktadır” denildi. Kredi 5 yılı geri ödemesiz dönem olmak üzere 10.5 yıllık bir vadeye sahip. Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, “Bu finansman Türkiye’nin etki azaltma ve hastalık yönetimi olanaklarını güçlendirerek koronavirüs pandemisinin potansiyel olarak yüksek sağlık ve insan maliyetlerinden kaçınma kapasitesini güçlendirecektir” dedi. Dünya Bankası önümüzdeki dönemde koronavirüs etkisini azaltmak adına 160 milyar dolar düzeyinde bir finansal destek sağlamayı hedefliyor.


Bu çerçevede; 6,9581 hedefimizi gerçekleştiren paritede bu seviye üzerinde tutunma izliyoruz. Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz indirim kararı paritede kısa vadede etki etmedi. Yükselişin devamında 7,0637 ye kadar bir hareket izlenebilecektir. Tersi senaryoda ise geri çekilmelerde 6,8652 test edilebilecek olup bu seviye kırılmadan satış önermiyoruz.BRENT

Cezayir Enerji Bakanı ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı Muhammed Arkab, petrolün varil fiyatının yılın ikinci yarısında 40 dolara çıkmasını beklediklerini belirtti. Arkab, son günlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sert bir düşüşün yaşandığı petrol fiyatlarının ilerleyen günlerde toparlanmasını beklediklerini kaydetti.OPEC Başkanı Arkab, geçen haftaki büyük düşüşün ardından geçen günlerde petrol piyasasının olumlu sinyaller verdiğine işaret etti.Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkeler, 10 Nisan’da yaptıkları anlaşmayla petrol üretiminde önemli bir kısıtlama kararı almıştı.Buna göre, OPEC+ olarak bilinen grubun, günlük ham petrol üretim miktarını 1 Mayıs-30 Haziran arasında 10 milyon varile, 1 Temmuz-31 Aralık 8 milyon varile ve 1 Ocak 2021-30 Nisan 2022 arasında ise günlük 6 milyon varile düşürülmesi kararlaştırılmıştı. Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda 22 dolardan işlem görüyor.

Bu çerçevede; 19 dolara kadar gerileyen petrolde bu seviyeden gelen alım dalgası petrolü 23,98 doların üzerine getirse de tekrar düşüş trendine giren petrolde bu seviye altında 18,90 hedefimizde olacaktır. Tersi senaryoda ise trend kırılır ise 27,39 test edilebilir.


DAX30;

Avrupa Borsaları koronavirüs salgınına yönelik önlemlerin gevşetilmesinin ve hükümetlerin ekonomilerin yeniden açılmasına yönelik çabalarının etkisiyle günü yükselişle tamamladı.Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1,68 artışla 341,09 puana çıktı. DAX 30 endeksi ise yüzde 1,27 değer kazanarak 10.795,63 puana ulaştı. Almanya’nın önemli ekonomi ve düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ekonomik faaliyetlerin kısıtlandığı dönemde Alman ekonomisinin yüzde 16 daraldığını duyurdu.Ifo tarafından şirketlerin kapasite kullanımı, birinci ve ikinci çeyrekte gerçekleşen ve beklenen satış rakamlarına ilişkin tüm sektörlerden 8 bin 800 firmanın katılımıyla yapılan nisan ayı anket sonuçları açıkladı.Anket sonuçlarından Ifo’nun hesaplamalarına göre, mart ayından bu yana yürürlükte olan kısıtlamalar Alman ekonomisini olumsuz etkiledi. Ekonomi, bu dönemde yüzde 16 daraldı.

Bu çerçevede; 10000 seviyemiz üzerinde tutunan endekste bu seviyeden gelen alımlar ile 10954 hedefimize yaklaşıldı ancak henüz gerçekleşmedi. Gün içinde bu seviye üzerinde 11447 hedeflenebilecektir. Tersi senaryoda ise 10000 desteği kırılır ise 9500 e kadar geri çekilme izlenecektir.