• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  411621,572
  % -1,30
 • BIST 100
  %

GÜNLÜK BÜLTEN 30.04.2020

GÜNLÜK BÜLTEN 30.04.2020


• ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4.8 daraldı sonrasında ise Fed faiz değiştirmedi, Dolar Fed sonrası 2 haftanın düşüğüne indi.

• Powell: Ekonomik faaliyet 2. çeyrekte benzeri görülmemiş hızda düşecek, dedi ancak ABD’de endeksler Fed sonrasında yükselişle kapandı.

• Gözler bugün Avrupa Merkez Bankası’ ndan gelecek açıklamalarda olacak, borsalar dün FED etkisi ile yükseliş ile kapanmıştı.

• Fitch Ratings, İtalya’nın kredi notunun “BBB” seviyesinden “BBB-” seviyesine düşürdü.
EURUSD

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, salgın nedeniyle bankacılık sektörüne yönelik hazırlanan düzenleme paketi hakkında basın toplantısı düzenledi. Bankaların reel ekonomiyi daha fazla desteklemesi için çeşitli önlemler aldıklarını vurgulayan Dombrovskis, “Bankaların vatandaşlara ve şirketlere likidite musluklarını açık tutmalarını sağlayacak yasal değişiklikler öneriyoruz.” diye konuştu. Dombrovskis, bankaların sermaye yönetmeliklerinde değişikliğe gitmeyi öngördüklerini belirterek, Basel Komitesince uzlaşılan bankaların kaldıraç oranları gereksinimlerini 1 Ocak 2023’e ertelemeyi planladıklarını söyledi.Paketle, Kovid-19 nedeniyle bankaların kaldıraç oranları hesaplamasında, kredi risklerinin değerlendirilmesinde, sorunlu kredilerin sınıflandırılmasında ve kredilerin geri ödenmesindeki gecikmelerin muhasebesinde değişiklik yapılması öngörülüyor.Böylece, bankaların likiditelerinin artırılarak piyasaya daha fazla kredi vermeleri amaçlanıyor.Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Bu çerçevede; 1,0976 direncimizden geri çekilen paritede 1,0851 etrafında seyir devam ediyor. Satışların devamı ile 1,0723 hedeflenebilir. Alıcı seyrin devamında ise 1,0976 üzerinde 1,1096 hedeflenebilecektir.

GBP/USD

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, gelecek haftadan itibaren küçük işletmelere 50 bin sterline kadar devlet destekli kredi verileceğini bildirdi. Sunak, İngiltere’de küçük işletmelerin koronavirüs (Kovid-19) salgını süresince desteklenmesi için 50 bin sterline kadar devlet destekli kredi verileceğini bildirdi. Kredi programının gelecek hafta başlayacağını aktaran Sunak, küçük şirketlerin, başvurularının ardından birkaç gün içerisinde finansmana erişebileceklerini kaydetti. Sunak, küçük işletmelere verilecek kredi desteğinde devlet garantisinin bulunmasının bankaların, kredilerinin geri ödenmeyeceğine dair endişelerini ortadan kaldırdığını söyledi. Kredi destek programına göre, küçük işletmelerden bir yıla kadar anapara ya da faiz ödemesi beklenmiyor. Bu süre zarfındaki faiz ödemeleri devlet tarafından karşılanacak.

Bu çerçevede; Geçen hafta düşüş trend kanalını kıran paritede 1,2241 üzerinde gelen yükseliş ile 1,2546 hedefliyoruz. Bu seviye üzerinde de 1,2802 hedeflenebilecek paritede tersi senaryoda ise 1,1998 ile tekrar düşüş trenine dönüş izlenebilir.


GOLD+

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle daha önce yüzde 0,5 küçüleceğini tahmin ettiği G20 ekonomilerinin bu yıl yüzde 4 daralacağını öngördü. G20 gelişmiş ekonomilerinin bu yıl yüzde 5,8 daralacağının tahmin edildiği açıklamada, gelişmekte olan ekonomilerin ise yüzde 1 küçülmesinin beklendiği aktarıldı. Ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 5,7 küçülmesinin, 2021’de ise yüzde 4,5 büyümesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 6,5 daralacağı, 2021’de ise yüzde 4,7 büyüyeceği tahmin edildi. Avrupa’nın öne çıkan ülkelerinden Almanya ekonomisinin 2020’de yüzde 5,5 küçüleceğinin öngörüldüğü açıklamada, Fransa ekonomisinin yüzde 6,3 ve İngiltere ekonomisinin yüzde 7 daralmasının beklendiği aktarıldı. Açıklamada, Avrupa’da Kovid-19 salgınından en çok etkilenen İtalya’nın ekonomisinin ise yüzde 8,2 küçüleceği tahmin edildi.

Bu çerçevede; Salgın nedeniyle ekonomiler daralsada beklentiler ile borsalar yükselirken dolar geriliyor. 1661 dolardan gelen alım dalgası ile hedefimiz 1731 doları gerçekleştiren altında bu seviyeden geri çekilme izliyoruz. Çift tepe formasyon yapıp buradan geri çekilme izlersek 1700 dolar ve 1687 dolar desteklerimiz çalışabilir. Alıcılı seyrin devamında 1731 direnci kırılır ise 1754 ilk hedefimiz olacaktır

USDTRY

Dolar, Fed’in dünkü politika toplantısında gösterge faizi değiştirmemesi ve koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamalardan kaynaklanan riskler ortamında ekonomiyi desteklemek için elindeki imkanları kullanmaya devam edeceğini kaydetmesinin ardından iki haftanın en düşük seviyesini gördü. ABD para biriminin G-10 ülkelerinin paraları karşısındaki seyrini gösteren Dolar Spot Endeksi yüzde 0.6 geriledi ve düşüşünü dördüncü seansa taşıyarak 15 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Endeks, Fed’in politika kararının açıklamasının hemen ardından seansın en düşük seviyelerine indi. Dolar G-10 ülkelerinin paralarının tümü karşısında değer kaybetti ve ekonomileri emtiaya dayanan ülkelerin paraları dolar karşısında, en fazla değer kazanan paralar oldu.Fed, Hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymetlerin alımlarının piyasanın düzgün işlemesini sağlamak için ihtiyaç duyulan miktarlarda devam edeceğini ve buna bağlı olarak para politikasının daha geniş tabanlı finasal koşullara etkin nüfuzun sağlanacağını söyleyerek sözlü yönlendirmesini tekrarladı.

Bu çerçevede; 6,9581 hedefimizi gerçekleştiren paritede bu seviye üzerinde tutunma izlersek 7,0637 ye kadar bir hareket izlenebilecektir. FED açıklamaları sonrası gerileyen dolar ile paritede düşüş görsekte ana trend hala yükseliş. Tersi senaryoda ise geri çekilmelerde 6,8652 test edilebilecek olup bu seviye kırılmadan satış önermiyoruz.
BRENT

The United States Oil Fund LP (USO), beklenmedik bir şekilde en aktif WTI vadeli kontratlarının tamamını satmaya başlayarak petrol piyasalarını bir kez daha sarstı. Haziran ve Temmuz kontratları arasındaki fiyat ilişkisinde büyük dalgalanmalar tetiklendi. Kamuya yapılan açıklamada detaylandırılan değişiklikler ham petrol fiyatlarını kasıp kavuran gelişmeler zincirinin son halkası oldu. Fonun açıklamasında regülatörler ve aracı kurum tarafından getirilen yeni sınırlamalar nedeniyle paranın Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasındaki vadeli kontratlara kaydırıldığı belirtildi. Fonun Haziran pozisyonunu satmasıyla birlikte kontrat yüzde 25’ten fazla düştü. Haziran – Temmuz farkı dikkate değer miktarda açıldı ve spekülatörlerin hedefi haline geldi. Dünyanın en büyük petrole dayalı Borsa yatırım fonu (ETF) yatırım stratejisini geçen iki haftada beş kez değiştirdi. Ayrıca fon yatırımcıları değerlemesinin petrol fiyatından dolayı önemli ölçüde değişebileceği uyarısında bulundu.

Bu çerçevede; 19 dolara kadar gerileyen petrolde bu seviyeden gelen alım dalgası petrolü 23,98 seviyemiz üzerine taşıdı. Alımların devam etmesi ile 27,39 direnci kırılır ise 29,35 ve 32,87 hedeflenebilir. Tersi senaryoda ise tekrar satıcılı seyre dönüş izlersek 23,98 altında 18,90 hedeflenebilir.DAX30;

Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershaeuser Alman ekonomisinin yüzde 16 daralması ile ilgili olarak, ‘’Bu veri Almanya’nın GSYH’sinin ilk çeyrekte yüzde 1,9 küçüleceği anlamına geliyor. İkinci çeyrekte yüzde 12,2 oranında bir daralma beklenebilir.” ifadelerini kullandı. Alman ekonomisinin mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bu yıl yüzde 6,6 küçülebileceğini belirten Wollmershaeuser, “2021’in sonuna kadar koronavirüs öncesi koşullara dönmeyeceğiz. Ancak 2021 sonunda mal ve hizmet üretimi koronavirüs krizi yaşanmadan ulaştığı seviyeye gelecektir. Bunu başarmak için GSYH’nin 2021’de yüzde 8,5 büyümesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Wollmershaeuser, mart ayından bu yana yürürlükte olan kısıtlamaların nisan sonunda sadece kademeli kaldırılması durumunda farklı sektörlerin çok farklı oranlarda toparlanacağını aktararak, “Koronavirüs krizinin sonuçları gelecek yıl öncelikle dinlenme, eğlence, kültür, konaklama ve restoran hizmetleri sektöründe daha iyi hissedilecek.” ifadesini kullandı.İmalatta katma değerin bir yıl içinde kriz öncesi seviyesine dönebileceğini vurgulayan Wollmershaeuser, tüm sektörlerin üçüncü çeyrekten başlayarak büyümeye başlayacağını ancak bu büyümenin yılın ilk yarısındaki düşüşten daha küçük olacağını kaydetti.

Bu çerçevede; Dün FED ile 10954 hedefimizi gerçekleştiren endekste gün içinde bu seviye üzerinde 11447 hedeflenebilecektir. Tersi senaryoda ise 10000 desteği kırılır ise 9500 e kadar geri çekilme izlenecektir.