• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410669,669
  % -1,54
 • BIST 100
  %

IMF Nedir? Görevleri Nelerdir? Kuruluşu ve Türkiye ile İlişkisi

IMF Nedir? Görevleri Nelerdir? Kuruluşu ve Türkiye ile İlişkisi

IMF Nedir? Görevleri Nelerdir? Kuruluşu ve Türkiye ile İlişkisi

IMF Nedir? Görevleri Nelerdir? Kuruluşu ve Türkiye ile İlişkisi

IMF nedir denildiği zaman akla ilk gelen borç alınan bir kurum olduğudur. Zira Türkiye’de haberlerde sürekli borç alındığı zaman konusu geçmektedir. Açılımına bakacak olursak Uluslararası Para Fonu olan IMF 189 ülkenin üye olduğu bir kuruluştur. Ekonomik anlamda zor surumda olan ülkelere yardım sağlamak amacı ile kurulan IMF Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir. Kuruluşun esas amacı uluslararası alanda işbirliği ve dayanışmayı sağlamak ve ülkelerin ekonomik anlamda büyümelerine katkı sağlamaktır. Kuruluşa üye ülkeler birer adet temsilci bulundurmak zorundadır.

IMF’nin teşkilat yapısına bakacak olursak; Guvenörler Kurulu adında bir karar alma organı bulunmaktadır. Bu organ kuruluşun hangi ülkelere ne kadar ekonomik destek vereceğini kararlaştırmaktadır. 12 üyesi bulunur. Bu üyeler senede bir kez toplanarak kuruluşa yeni katılacak olan ülkeleri belirler.

IMF nedir sorusunda akla takılanlardan birisi de her ülkenin borç alış alamayacağı hususudur. Kuruluş her ülkeye borç vermemekle birlikte ödeyebilecek gücü olan ülkelere borç verme imtiyazını elinde bulundurmaktadır. IMF’den ilk borç alan ülke olarak Fransa kayıtlara geçmiştir.

Türkiye ile IMF İlişkisi

IMF nedir zaman akla gelen bir başka soru da kuruluşa Türkiye’nin ne zaman üye olduğudur. IMF’ye katılım 1947 yılında İsmet İnönü dönemine rast gelmekle birlikte kuruluşa katılan 41. Ülke konumundadır. Türkiye kuruluşa üye olduğu zamandan itibaren 19 farklı dönemde Stand-by antlaşması yaparak borç almıştır. İlk olarak 1961 yılında 22 milyon liraya yakın bir borç alınmıştır. Daha sonraları 1970lerin sonu ile 1984 yılları arasında yaşanan ekonomik kriz neticesinde 5 kez borç aldı. 1984 ile 1994 yılları arasında hiç borç alınmadı. 1994 yılında yaşanan ekonomik kriz neticesinde borç alındı. 1999 ile. 2000 yılında ise en çok borç alınan dönem oldu. 2005 yılında son kez IMF ile anlaşma imzalanarak borç alındı. Tüm bu borçlar 2013 yılında son taksidin ödenmesi ile bitti.