• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410905,639
  % -0,98
 • BIST 100
  %

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili nasıl temizlenir? sorusu sicili bozuk pek çok insanın en çok araştırdığı konulardan biridir. Birçok insan kredi çekmek istemekte fakat bozuk sicil gerçeğiyle karşı karşıya kalmaktadır. Durum böyle olunca akıllara kredi sicili nedir sorusu gelmektedir.

Peki kredi sicili nedir? Kredi sicilini belirleyen faktörler nelerdir? Bozuk kredi sicili nasıl düzeltilir? Düşük sicille kredi almak mümkün müdür? Düşük kredi puanı ile kredi veren bankalar hangileridir? Kredi siciline af çıkacak mı? Bu makalede tüm bu soruların yanıtına yer verilmiştir.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili önceden kullanılan kredilerin ve kredi kartları ile güncel olarak alınan kredilerin ödeme düzenine göre belirlenen finansal karnedir. Diğer bir tanımla kredi sicili bankaların müşterileri için çıkardığı finansal geçmiştir. KKB bu sicile bakarak bireylere kredi puanı vermektedir.

Bu kredi puanı 1’den başlayıp 1900’e kadar çıkmaktadır. Kredi puanı düşük ise kredi alabilme ihtimali düşük iken kredi puanı ne kadar artarsa kredi alabilme ihtimali de o oranda artmaktadır. Yüksek kredi puanı bankalar için bir güvence denilebilir.

1’den 1900’e kadar belirlenen bu kredi puanı sisteminde eğer kredi notu 900sden aşağıdaysa kredi sicili bozuk demektir. Yani kredi alabilme ihtimali çok düşüktür.

Bankaların kredi vermemesinin yegane sebebi de kredi notunun düşük olmasıdır. 900-1200 arası orta düşüklükteyken 1200’ün üzerinde kredi alma ihtimali artmaktadır. Kredi puanı 1500 üstü ise kredi alma ihtimali kesin denilebilecek kadar yüksektir.

Kredi Sicili Nasıl Belirlenir?

Kredi sicili, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenmektedir. Hemen hemen her bankanın üye olduğu bu KKB, bankalardan aldığı verilerden istatistik çıkarmaktadır. Bu istatistiğe kredi notu da denilmektedir. Kredi notu neticesinde bireylerin kredi ya da kredi kartı alıp alamama ihtimali belirlenmektedir. Kredi sicili tek başına KKB tarafından belirlenmemektedir. Kredi sicilini belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Kredi siciline etki eden faktörler şöyle sıralanabilir:

 1. Kredilerin Düzenli Ödenmesi: Bankalar müşterilerinin kredi ödemelerini düzenli yapmalarını talep etmektedir. Kredi ödemeleri düzensiz olan bireylerin kredi sicili de aynı oranda bozulmaktadır.
 2. Kredi Kartının Düzenli Ödenmesi: Bankalar kredi kartlarının da düzenli ödenmesini talep etmektedir.
 3. Kredi Borçlarının En Son Ne Zaman Ödendiği: Bir borcun kredi siciline etki etmesi için banka tarafından uyarı almış olmak gerekmektedir. Çoğu banka ilk gecikmede durumu Kredi Kayıt Bürosuna iletmezken ödemenin ikinci ay da gecikmesi durumunda bu durumu KKB’ye iletmektedir. Üçüncü aydan sonra da ödeme yapılmazsa yasalar gereği banka müşterisi hakkında yasal takip başlatmaktadır.
 4. Borç Üzerinden Geçen Yıl Sayısı: Borç üzerinden n kadar süre geçerse kredi puanı da o oranla artmaktadır.
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir

Kredi sicilinin düzelmesi de kredi sicilinin bozulması kadar karışık bir süreci kapsamaktadır. Kredi sicilinin düzelmesine etki eden faktörler şunlardır:

 1. Zaman: Kredi sicili 5 yıl içerisinde tamamen silinmektedir. Yani 5 yıllık süreçte yeni bir borç edinilmezse kredi sicili düzelecektir.
 2. Borçları Ödeme: Borçları düzenleme ödeme durumunda kredi puanı artışa geçecektir. Bu durumda kredi sicili de otomatik olarak düzelmeye başlamaktadır.
 3. Bankanın Verileri: Bazı bankalar borçların düzensiz ödenmesi durumunda bunu Kredi Kayıt Bürosuna

iletmemektedir. Bu durumda kredi sicilinde yeni bir bozulma meydana gelmez.

Düşük Sicille Kredi Alınabilir mi?

Pek çok banka kredi sicili bozuk müşterilerine kredi vermeye sıcak bakmaz. Hatta çoğu durumda bu bankalar müşterilerin sicili tamamen temizlense bile geçmiş deneyimleri göz önünde bulundurur.

Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?

Kredi sicil affı ile herhangi bir çalışma yoktur.